Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

bogatstvo fin

Ново истражување на компанијата Learnbonds ќе фрли нова светлина на јазот меѓу богатите и сиромашните во светот. Имено, истражувањето покажа дека десетте најбогати луѓе во светот имаат имот повреден од економијата на 85 сиромашни држави во светот.

На листата доминираат американски милијардери, а вредноста на нивниот имот достигна 858,1 милијарди долари. Од друга страна, според податоците на Меѓународниот монетарен фонд, вкупниот БДП на 85 најсиромашни држави во светот е 813,5 милијарди долари.

Интересно е тоа дека имотот на овие најбогати луѓе е поголем и од БДП на некои држави кои се сметаат за економски моќни. Така, БДП на Саудиска Арабија, која е водечки производител на нафта во светот, изнесува 779,3 милијарди долари, БДП на Белгија е 517,6 милијарди долари, додека на Иран е 458,5 милијарди долари.

Според најновите податоци од почетокот на февруари, најбогат човек на светот повторно е Џеф Безос, со богатство од 123,5 милијарди долари. Тоа е за 5 милијарди повеќе отколку што поседува Бил Гејтс, основачот на Мајкрософт. На трето место е Французинот Бернар Арно со 108 милијарди долари.

 

 

SEMM baner MK

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново