Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

carlsikamila fin

Принцот Чарлс кралскиот трон го чека веќе 71 година и во историјата дефинитивно е единствениот наследник кој толку долго ја чекал кралската титула. Нема ништо од шушкањата дека кралицата Елизабета Втора ќе се пензионира и него ќе го назначи заа принц регент, што значи дека се уште ќе мора да чека.

Резиденцијата на принцот Чарлс и Камила Паркер данас потврди дека војвотката Камила нема да постане кралица придружничка кога Чарлс ќе стане крал. Оттаму само ја потврдија одлуката која на сила стапи во 2005 година кога таа се венча со Чарлс. Таа место кралица придружничка, ќе стане принцеза придружничка.

Камила е принцеза од Велс, но таа титула не ја користи, бидејќи и припаѓаше на Дајана и кралскиот дворец сметал дека со таа титула Камила само би имала лош имиџ во јавноста. Се претпоставува дека следна англиска кралица, по смртта на Елизабета, ќе биде Кејт Мидлтон, на која по смртта на кралицата треба да и припадне и титулата принцеза од Велс.

Извор: index.hr

 

 

SEMM baner MK

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново