Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kafeterija fin

6.05.2020

Како дел од неопходните мерки за заштита за да се спречи ширењето на вирусната корона, швајцарските власти се одлучија за наједноставен начин.

Угостителите ќе треба да земат лични информации, име, адреса, мобилен број од своите гости и ќе треба да ги чуваат две недели.

Така, гостинот кој оди во кафуле или ресторан и нарачува пиво, кафе или бифтек, ќе треба прво да остави и лични информации.

Ова важи и за резервации на маси, но и за спонтани посети на ресторани.

Личните информации собрани од угостителите треба да им олеснат на здравствените власти да откриваат контакти во случај на инфекција на еден од гостите.

Во Швајцарија, најмногу четири лица ќе можат да седнат на една маса.

Сите гости мора да седат и меѓу масите да има растојание од најмалку два метра.

 

 

SEMM baner MK

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново