Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

RajkoDujmic fin

30.07.2020

Хрватскиот музичар и поранешен фронтмен на „Нови фосили“, Рајко Дујмиќ, добил тешки повреди на главата во сообраќајната незгода кога слетал од патот и испаднал од автомобилот, потврдила полицијата на Ријека.

Според последните информации, што ги пренесе „24 sata.hr“, Дујмиќ се наоѓа во болницата на Сушак, на одделението за интензивна нега и е во стабилна состојба.

„Сопругата го видела Дујмиќ во болницата, имал тешки повреди на главата, тоа е сè што знам“, рекол извор за хрватски „24 sata“.

Неговата сопруга Снежана се огласи на социјалните мрежи.

-Ве молам, молете се да се разбуди од кома“, објави Снежана на нејзиниот фејсбук-профил.

Извор: 24 sata.hr

 

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново