laboratorija fin

6.05.2020

Научниците открија антитела кои го спречуваат коронавирусот да инфицира човечки клетки во револуционерни истражувања кои можат да доведат до развој на нови третмани за лечење, пренесува „б92“.
Врз основа на истражување на антитела кои се насочени кон коровирусот САРС, научниците го идентификуваа она антитело кое го блокира Ковид 19.

pinhed fin

28.04.2020

HBO работи на нова серија базирана на франшизата „Hellraiser“, пишува „Deadline“.

Farskiostrovi fin

На 3 март годинава, епидемијата на коронавирус започна и на Фарските острови. Дури и два месеци подоцна, престана ширењето на новиот вирус. Стапката на закрепнување е 95 проценти – никој не почина.
Овој народ на архипелагот, во близина на Данска и Гренланд, има 52,337 жители. Помеѓу 3 март и денес, тие имаа само 187 заразени. Се опоравија 178 лица. Никој не заврши во болницата и никој не почина.

blagojlamjov fin

Швеѓаните се прилично трпеливи и тивки и никој никому не му се прави паметен туку се трудат да научат што повеќе од ден на ден. Секој е свесен дека сите поминуваат низ истата оваа ситуација и при разговор со друг не се “трујат” со неважни работи туку тајната е да се остане позитивен. Се чувствува страв и паника за коронавирусот, но не е толку изразена како што е на југословенските простори, со овие зборови ни ја опиша моменталната ситуација во Шведска, нашиот истакнат музичар, кларинистот Благој Ламњов кој веќе подолго време живее и твори во оваа земја.

naucenilekciiodKovid19 fin

Коронавирусот доведе многумина да ги преиспитаат своите приоритети во животот, но и начини на кои ние како општество ги цениме работите.
Некој на Твитер сподели неколку забелешки за тоа што нè научи пандемијата за светот во кој живееме.

veligdenskijajca fin

16.04. 2020
Вапсањето црвени јајца за Велигден е најраспространетата традиција во сиот христијански свет. Вапсањето започнува денеска на Велики Четврток. Домаќините, рано наутро, пред изгревањето на Сонцето ги бојадисуваат првите три црвени Велигденски јајца.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново