kucinjakorona fin

Истражувачите од Ветеринарниот факултет на Универзитетот во Хелсинки обучувале кучиња за да можат да го детектираат Ковид-19 од почетокот на 2020 година. Во мај истражувачката група објавила дека успешно обучила кучиња за откривање на Ковид-19 во примероците на урина. Но, напредокот се случил брзо. Сега кучињата се обучени да откријат Ковид-19 од потта на нашата кожа и го почнаа пробното тестирање на аеродромот во Хелсинки.

filmNalepnica fin

Македонскиот филм „Налепница“ на Георги Унковски е избран за најдобар краток филм на 18. издание на Меѓународниот фестивал за краток филм „Ин д палас“, што е еден од официјалните светски фестивали кои ги квалификуваат победниците за натамошна можност за номинација за Оскар.

rabota fin

3.09.2020

Пандемијата е директен виновник за многу згаснати работни места, за загубите на компаниите и за намалената економска активност на земјите во светот. Сепак, постојат бизниси и професии што се покажаа како прилично отпорни на шоковите што ги “приреди“ пандемијата од коронавирусот.
Па така, програмерите, инженерите, доставувачи на производи и медицинските лица се оние за коишто и во ова време има побарувачка на пазарот на труд и благодарение на нивните квалификации, знаење и искуство, полесно може да најдат работа за разлика од другите занимања.

knigazaMelanijaTramp fin

Мемоари на поранешната соработничка на американската прва дама Меланија Трамп откри не баш пријатни детали за Белата куќа воочи изборите на кои нејзиниот сопруг Доналд Трамп ќе побара нов мандат на чело на Америка, напиша ВВС во вторникот.

knigaDelfinProkopiev fin

Збирката раскази „Делфинот (приказни за видливото и невидливото)” на истакнатиот македонски писател Александар Прокпиев деновиве излезе од печат во превод на словенечки јазик. Издавач е КУД Апокалипса од Љубљана, а автор на преводот е Тим Сенчар.

RajkoDujmik fin

Судoт во Загреб ја прекинаа постапката што ја започна неодамна починатиот Рајко Дујмиќ против тројца членови на „Нови фосили“ околу употреба на името на таа музичка група.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново