Во петокот Владата на Република Македонија ја одржа 51-та седница на која прва точка од дневниот ред беше барањето на пејачката Викторија Лоба да добие државјанство на Република Македонија.

Шпанката Ана Вела Рубио, најстарата личност во Европа, почина на возраст од 116 години и 47 дена во пензионерскиот дом во Барселона.

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар – Китаровиќ во четвртокот беше во посета на Копривничко-крижевската жупанија, а покрај важните средби со земјоделците, таа ја искористи приликата за да се фотографира со една камила.

Над 7.000 лица во костими на Дедо Мраз вчера учествуваа во трка низ центарот на Мадрид, организрана за собирање пари за лекување на болните од рак.

Иако неговиот најпопуларен пациент починал само на 56-годишна возраст, Д-р Дејвид Агус стана најскапиот лекар во Силиконската долина. Тој долго време му кажал на Стив Џобс да се оперира, но тој не можел да го убеди.

Британскиот принц Хари (33) и холивудската ѕвезда Меган Маркл денеска објавија дека нивната венчавка ќе се случи напролет, потсетувајќи дека нивниот однос се развил „неверојатно брзо” по првиот „слеп љубовен состанок”.

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново