Во борбата за опстанок, сајтовите и интернет порталите секогаш се трудат да пронајдат начин како што поголем број луѓе да „кликнат“ на објавените вести. Меѓутоа, на компанијата „Фејсбук“, изглед, нималку не и се допаѓа оваа пракса.

Грција го предаде олимпискиот оган за игрите во Рио де Жанеиро. На церемонијата во Атина присуствуваше претседателот на Грција Прокопис Павлопулос и стотици пријатели на спортот, објавија грчките медиуми.

Милчо Манчевски на њујоршки Менхетен и во Бруклин го режира својот петти игран филм „Бикини“. Деновиве проектот „Бикини“, по сценарио и во режија на Манчевски, влезе во последните фази на претпродукција и снимени се почетните материјали, а првата клапа ќе падне на 9 мај.

Социјалната мрежа “Фејсбук” развива апликација за обработка на слики и видео и нивното споделување, пишува весникот “Волстрит џурнал”.

Фотографиите од трагичниот крај на слоницата која колабирала и умрела откако била принудена да ги носи туристите кои го разгледувале светското наследство на 40 Целзиусови степени осамнаа на социјалните мрежи и предизвикаа осуди низ светот. Пред да колабира работела 40 минути на високи температури, носејќи двајца туристи до храмот Ангкор ват. По 15 години секојдневна напорна работа, пред неколку дена се срушила мртва.

Авионот Cessna на кандидатот за претседател на САД милијардерот Доналд Трамп е запрен со летање, соопшти РИА Новости. Федералната управа за цивилно воздухопловство на САД ја донела оваа одлука поради истечената регистрација на авионот уште во јануари.

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Најново