Многумина коментираат дека овој филм на Стивен Спилберг ќе има минимум седум номинации за Оскар, за сценарио, најдобар филм, музика, режија, главни актери но и монтажа.

Октомвриската револуција е прв значен глобален настан, со која се поставија основите на блоковската поделба што одбележа речиси половина од 20-от век и кулминираше со Студената војна на иделошко ривалство меѓу поранешниот Советски Сојуз и западните држави, предводени од САД.

Гледачите на „Македонската радио-телевизија” (МРТ) може наскоро да останат без европски спортски првенства, без „Евровизија”, странски програми, филмови и без странски документарци поради натрупан долг кон Европската радиодифузна унија (ЕБУ), пренесува „Radio Free Europe Free Liberty.

За прв пат гласините за тоа дека војвотката е во блажена состојба се појавија кога таа ја откажа посетата на лондонски детски центар. Малку потоа медиумите разбраа дека Кејт е во болница, но никој не ја знаеше вистинската причина за тоа.

Mакедонија и Балканот денеска се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред десет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб.
Како и во изминатите девет години, 12 маратонци од повеќе градови од Македонија во чест на Тоше завчера го почнаа маратонот од Нова Градишка и денеска напладне треба да стигнат во Крушево на неговото вечно почивалиште.

Рекорден број од 92 земји се приклучија на Оскарите за најдобар филм за странски јазик, објави Американската академија за филмски уметности и науки.

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново