makedonski

22.11.2020

Додека е актуелно и се оспорува потеклото на македонскиот јазик, што е причина и за ветото што Бугарија го стави на патот на македонските евроинтеграции, објавена е листа на најстари јазици во светот кои се зборуваат и денес, а меѓу кои се најде и токму македонскиот јазик.

mislanadenot straviljubov fin

19.11.2020

„Постојат две основни мотивациски сили: страв и љубов. Кога се плашиме, се повлекуваме од животот. Кога сме заљубени, се отвораме на сè што животот има да понуди со страст, возбудување и прифаќање. Мора да научиме прво да се сакаме себеси, со сите наши несовршености. Еволуцијата и сите наши надежи за подобар свет се наоѓаат во визијата без страв и со отворено срце за луѓето кои се спремни да го прифатат животот.“ 

vrba

17.11.2020

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски е македонски кандидат за Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм, соопшти Друштвото на филмските работници на Македонија.

Iphone fin

Двата најпродавани телефони ширум светот доаѓаат од „Епл“ во третиот квартал на оваа година.

pozitivnamisla fin

Секогаш ни треба време за вистинскиот избор

zimskosmetanjenavremeto fin

23.10.2020

Северна Македонија и остатокот од Европа, со исклучок на Русија, Белорусија и Исланд, ноќта меѓу сабота (24 октомври) и недела (25 октомври) ќе прејдат на зимско сметање на времето.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново