Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Денеска, кога нашата најсакана ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 35 години, многу од неговите пријатели и соработници не пропуштија да му оддат почит на прерано починатиот македонски пејач и кантавтор.

Еден од неговите колеги и пријатели, Тони Цетински, со кој Тоше ја сними песната „Лагала нас мала“, испрати трогателна честитка до него, посакувајќи му среќен роденден и порачувајќи дека е горд што познавал и живеел во исто време со „ангел на земјата“. Цетински денеска на својот ФБ профил го објави следниов статус:

“На денешен ден  25.01.1981 година е роден и да беше денес со нас, би го славел својот 35. роденден…

Никогаш заборавен, никогаш преболен… еден и единствен…

Тоше Проески… Среќен 35. роденден братко мој. Да, славам и секогаш ќе го славам денот кога ти се роди и го дишеше истиот воздух со нас, зашто сум горд и привилегиран што познавав ангел на земјата. Те сака братот. Фалиш.“


 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново