Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Британскиот пејач и гитарист Ерик Клептон на аукција продаде една од своите гитари за сума од 45.000 долари, за да му помогне на еден пријател да ги подмири сметките за лекување на неговата покојна сопруга, која почина од леукемија, соопшти аукциската куќа „Херитиџ Аукшан“ од Далас.

Гитарата „Фендер Стратокастер“ на аукција постигна двојно повисока цена од почетната.

Гитарата е изработена во 2014 година специјално за Клептон, кој на неа свирел на концертите во текот на годината.

Купувачот побарал да остане анонимен.

Приходите од продажбата се наменети за подмирување на сметките за лекување на починатата сопруга на пријателот на Клептон, Џони Николас од групата „Аслип ат д вил“l. Сопругата на Николас се лекуваше од леукепија, но ја загуби битката со болеста.

Извор: Локално.мк

 

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.