Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

27-годишниот Португалец Салвадор Собрал кој го освои првото место на Евровизија со лирската песна “Amar pelos dois” ( “Љубов за двајца”), има тешка срцева болест, јави Би Би Си.

Поради здравствената состојба Собрал ја пропушти првата недела на пробите во Киев, забележува медиумот, но не пренесе детали. Британскиот таблоид “Мирор” тврди дека талентираниот Португалец има потреба од трансплантација на срце. Според информациите на агенција ТАСС Салвадор Собрал има срцева мана.

Обожавателите на фестивалот ја размножија во социјалните мрежи и следната верзија: пејачот не сакал да ги открива здравствените проблеми, за да не влијае на гласови на гледачите и жирито.

По победата, Собрал се качи на сцената и ја пееше повторно песната “Amar pelos dois”, овој пат во дует со својата сестра. “Музиката не е огномет, таа е чувство”, рече тој. Ова е прва победа за Португалија во 62-годишната историја на конкурсот, а песната е напишана од сестрата на Салвадор, Луиза.

https://www.youtube.com/watch?v=tXodL-oQGws

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново