Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Српскиот пејач Предраг Гојковиќ Цуне почина денеска на возраст од 85 години, јави РТС.

Цуне е роден 1932 година. Тој пееше српски народни песни, староградски, севдалинки, забавни и мексикански песни.

Прекарот Цуне го доби, како што сам објасни во емисијата „Балканском улицом“ на Радио-телевизија Србија, по тоа што мајка му му велела „Оди да те мајка цуне“, или „Дојди да те бакне мама“.

Грамофонската плоча со песната „Кафу ми, драга, испеци“ издадена е 1962 годинa и достигна златeн тираж од 50 илјади примероци

Покрај многуте одржани концерти и телевизиски емисии пееше дует со Предраг Живковиќ Тозовац, Мирослав Илиќ и Лепа Лукиќ.

Во ноември 2015 година рече дека нема повеќе да пее и така ја заврши кариерата по повеќе од 50 години.

Поврзани вести

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер
Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Возачка дозвола „В“ - категорија
  • Познавање на англиски јазик и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност
  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес с. Долно Оризари бб, Велес 1400 задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 15/11/2017 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/11/2017 година.

Најново