Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Починатите луѓе знаат дека животот им завршил, иако и натаму се свесни за тоа што се случува околу нив, се вели во истражување на медицинскиот центар „Лангон“ при Њујоршкиот универзитет.

Според тимот научници предводени од професор Сем Парнија, моментот на умирањето е нешто сосем различно од тоа што вообичаено се претпоставува.

Научниците подолго време ја следеле состојбата на штотуку починати луѓе и дошле до заклучок дека неколку моменти по стапувањето на смртта, тие сè уште се свесни.

По запирањето на срцето, човечкиот мозок сè уште функционира и е активен. Тоа значи дека во повеќето случаи луѓето се во состојба да сфатат дека починале, се вели во трудот.

Професорот Парнија натаму нагласува дека починатиот чувствува оти повеќе не може да го контролира своето тело и дека практично е заклучен во него.

За пример, научниците посочуваат и случаи на клиничка смрт, по кои луѓето со вакво искуство раскажуваат како слушале што зборуват лекарите, се од збор до збор.

 

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.