Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Живите форми од Земјата може да постојат и на други планети, според теоријата за микроорганизми од нашиот Сончев систем. Научниците што ја проучуваат меѓупланетарната прашина претпоставуваат дека прашкастата материја е способна да пренесува мали организми низ вселената.

Научници од Единбург тврдат дека бактериите и микроживотните наречени водни мечки или вселенски мечки (tardigrades) можат да го преживеат опасното патување, сугерирајќи дека вонземските бубачки можеби на истиот начин пристигнале на Земјата. Дури и некои растенија можат да го преживеат тешкото вселенско патување.

Силни струи вселенска прашина можат да патуваат со 70 километри во секунда. Со двонасочен сообраќај би можело да се испратат биочестички што спирално ќе се оддалечуваат од Земјината гравитација и од атмосферата, велат истражувачите.

„Тезата дека вселенската прашина може да носи организми на огромни растојанија помеѓу планетите предизвикува некои возбудливи перспективи за потеклото на животот и атмосферите на планетите“, рече водачот на студијата, професорот Арјун Берера од Факултетот за физика и астрономија на Универзитетот во Единбург.

„Брзите струи вселенска прашина се среќаваат низ планетарните системи и може да биде заеднички фактор за размножувањето на животот“.

Научниците од Европската вселенска агенција (ЕСА) пронајдоа траги од меѓуѕвездена прашина во еден од ледените прстени на Сатурн, направен од материјал што потекнува од неговата месечина, Енцелад. Тимот испитуваше 36 меѓуѕвездени прашкасти зрна, што е над пет пати повеќе од претходно откриениот број. Зрната главно се состоеја од калциум, железо, магнезиум, силициум и кислород.

Претходно научниците заклучија дека судирите со астероиди и комети може да донесат нов живот на Земјата, додека истражувачите од Универзитетот Колумбија велат дека животот на Земјата можеби дошол од Марс.
Џовани Касини беше првиот астроном што ја препозна оваа прашина во меѓупланетарниот простор и нејзиното присуство околу Сонцето, преку телескопски набљудувања во 17 век.

Во минатото се разгледуваше можноста за донесување живот, или на суровите состојки на животот, на Земјата. Теоријата Панспермија, како што е позната, првпат беше предложена во 1871 година. Вселенските ентузијасти веќе долго време дебатираа за таа можност.

„Ние можеме да најдеме парчиња Марс овде на Земјата и мислиме дека можеби на Марс има делови од Земјата“, рече Калеб Шарф од Универзитетот Колумбија за Бизнис инсајдер.

„Ако тој материјал може да носи живи организми со себе, можно е ние да сме Марсовци“.

Новото истражување беше делумно финансирано од Советот за наука и технологија и е објавено во списанието Астробајолоџи.

 

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.