Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

На 1 декември 1949 година е роден Пабло Ескобар. Денес наречен „Кокаинскиот крал“ Ескобар, кој беше убиен на 2 декември 1993 година, а денес ќе имаше 68 години. Ескобар е колумбиски наркобарон и терорист.
Над 80% од дрогата, увезена во САД во 70-тите и 80-тите години, доаѓале од неговиот картел што во шпицот го претвориле во еден од најбогатите луѓе во светот.

Прочитајте ги 7 факти за Ескобар непосредно пред неговиот 70-ти роденден:

1. Ескобар е роден во Рионигро, Колумбија. Неговиот татко бил земјоделец, а неговата мајка била наставник во основно училиште. Ја започна својата криминална кариера на улиците на Меделин како тинејџер. Пабло биле амбициозен од самиот почеток. Тој им кажал на своите пријатели дека ќе биде милионер до 22 години, а исто така сакал да стане претседател на Колумбија.

2. Пред да стане наркобарон, Ескобар се занимавал со кражби на автомобили, продажба на шверцувани цигари и лажна лотарија на билети и киднапирања. Во 1970-тите, тој влегол во трговијата со дрога. Во 1975 година тој го организираше убиството на локалниот наркобос Шефи Фабио Рестрепо и ја презеде контролата над неговата организација. Наскоро, Ескобар го контролирал криминалот во Меделин и обезбедил извоз на 80% кокаин во САД.

3. Во почетокот, кокаин бил ставан во стари пневматици. Во одреден период, Ескобар месечно внесувал помеѓу 70 и 80 тони кокаин во САД. Освен со авиони, Ескобар исто така транспортирал кокаин и во две мали подморници со далечинска контрола.

4. На својот врв, картелот Меделин инјектирал 15 тони кокаин дневно во САД. Ескобар стана еден од најбогатите луѓе во светот. Бидејќи располагал со многу повеќе нелегални пари, кои не можел да ги депонира во банките, тој чувал огромни количини во магацин, каде што околу 10% од парите биле изедени од стаорци или уништени од вода. Според неговиот сметководител картелот трошат по 2.500 долари месечно само за ластици кои ставаат на книжните пари. До средината на 1980-тите, Ескобар стана еден од највлијателните луѓе во светот. Во 1989 година, магазинот Форбс го рангираше на седмо место со личен статус вреден 25 милијарди долари. Во тоа време, тој можел да убие некого, во секое време и насекаде.

5. Ескобар разговарал со своите непријатели користејќи метод наречен plato o plomo, што значи сребро или олово. Ако некој се попречил на неговиот пат, тој прво се обидувал да го поткупи, а ако тоа не станувало, тогаш наредувал овој човек да биде убиен. Ескобар е одговорен за убиствата на кандидат за претседател на Колумбија, главен обвинител, министер за правда, над 200 судии, над 1.000 полицајци и десетици новинари.

6. Ескобар купува 20 квадратни километри земјиште во близина на малиот град Пуерто Триунфо, каде изградил замок Hacienda Napoles. Внатре има зоолошка градина, езеро и други рекреативни добра за него и неговото семејство. Се верува дека забави со кокаин биле одржани на ова место, на кои присуствувале највлијателните и најубавите луѓе во Колумбија. Овој рај сега е во урнатини.

7. Ескобар ја создава својата сликата на Робин Худ кај сиромашните луѓе. Тој троши милиони на паркови, стадиони, училишта, болници и цркви во Западна Колумбија. Тој дури и им дава пари на сиромашните преку проектите за домување и други социјални иницијативи. Во 1982 година, Ескобар дури влегол во колумбискиот парламент.

 

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.