Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Пластичен отпад почна да се собира и во претходно недопрени предели на норвешкиот Арктик, предупредија научниците.

Истражувачите се најзагиржени што многу микроделови од пластика се најдени во моркиот мраз. Наведуваат дека нашле пластичен отпад во секој дел од Арктиокот што г истражувале.

Норвешките рибари сега стравуваат дека нивните залихи риба поради загадувањето може да се најдат на лош глас.

Повеќето од отпадот е од фрлена рибарска опрема, а сопствениците на бродовите признаваат дека ќе поминат стотици години пред човештвото да излезе на крај со последиците од неколку децении непромислена употреба на морето како депонија.

Во меѓувреме се огласи и норвешкиот министер за заштита на животната средина, кој наведува дека политичарите до сега не биле во потполност запознати со сериозноста на овој проблем.

Научниците при истражувањето набљудувале планктони, безрбетници, риби, морски птици и цицачи.

Резултатите покажаа дека само во еден литар стопен арктички мраз има 234 делчиња пластика, што е многу повеќе отколку на отворено море.

Научниците се грижат дека пластиката може да има многу негативно влијание на морскиот живот кога мразот ќе се стопи и ќе заврши в море.

Други животни како ирваси може да се сплеткаат во пластиката и да угинат, а научниците постојано наоѓаат нивни тела.

 

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.