Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Првиот човек на Фејсбук, Марк Цукерберг, го одби барањето на британскиот Парламент пред него да одговара на прашања во врска со злоупотребата на податоци.

Да потсетиме, аферата изби откако на видело фирмата Кембриџ аналитика, заедно со Фејбук, на незаконит начин обработила милиони податоци од корисници на таа мрежа пред претседателските избори.

Тогаш веднаш следеше реакција од Кембриџ аналитика која го смени раководството на фирмата. САД и Британија покренаа истрага за тоа, а токму во рамки на истрагата Цукерберг е повикан да одговара на прашања пред британскиот Парламент.

На шефот на Фејсбук му е доставео писмо од Комитетот на британскиот Парламент задолжен за дигитални медиуми во кое се сугерира дека би требало лично да се појави на сослушување и за тоа му е оставен рок за одлука до понеделник.

Но, тој се оглушил на повикот. На сослушувањето одлучил да ги прати своите заменици.

 

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.