Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Кина повторно на дело ги покажува своите способности, овој пат станува збор за мост, за кого од Кина тврдат дека ќе биде новото инженерско чудо.

За најголем светски мост преку море, кој ќе ги поврзува Хонг Конг, Макао и континентална Кина, потрошени се големи количини на челик, со кој би можело да се изградат дури 50 Ајфелови кули.

Девет години од почетокот со изградбата на мост со должина од 55 километри, кинеската влада за прв пат јавно организираше презентација на речиси завршениот проект.

Мостот ќе го поврзува Хонг Конг со јужнокинескиот град Зухаи, како и Макао.

Иако се уште не е утврден датумот на отворање на мостот за сообраќај, се споменува дека тоа може да се случи во јули оваа години, додека функционерите очекуваат дека овој мост ќе биде во употреба цели 120 години.

Вкупната цена на овој мошне абициозен проект, кој вклучува вештачки острови, речиси седум километри долг подводен тунел и пристапни сообраќајници, се уште не е објавена за јавноста.

Мостот, според првичните очекувања, требаше да биде отворен до крајот на 2017 година, но рокот не беше испочитуван поради бројните градежни проблеми, надминување на буџетот, обвиненија за корупција и страдања на градежни работници.

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.