Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Иако Венера е една од најневозможните планети за живот во нашиот Сончев систем, можно е на неа да се крие живот, но во друг облик.

Имено, облаците киселина на венера може да бидат дом на едноставен микробиолошки организам, според истражувањето објавено во магазинот „Астробиологија“.

Научниците проучуваа неидентификувани податоци кои сочинуваат темни закрпи во облаците на Венера. Користејќи ултравиолетови зраци и вселенски сонди, откриле дека се составени од сулфурна киселина и честички кои апсорбираат светлина.

Професорот Ракеш Могул, соавтор на истражувањето и биолошки хемичар на Политехничкиот универзитет во калифорнија, објасни дека бактериите може да бидат одговорни за присуство на сулфурна киселина.

„На Замјата веќе знаеме дека живот може да постои во многу кисели средини, да се храни со јаглено-хидрати и да произведува сулфурна киселина“, вели тој.

Токму затоа, неговото истражување сугерира дека Венера може да има населива клима во следните две милијарди години.

Иако Венета е со слична големина и структура како Земјата, има тенка и токсична атмосфера со многу високи температури, а зад облаците киселина може да се види свет полн со вулкани и деформирани планини.

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.