Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Пулицеровите награди, најпрестижни во областа на американското новинарство, доделени се на Универзитетот Колумбија, а меѓу лауреатите се весниците Њујорк тајмс, Вашингтон пост, Њујоркер, Прес демократ како и британската агенција Ројтерс.

Њујорк тајмс, и Вашингтон пост се добитници на Пулицеровата награда за национално известување, а наградата им ја донесе разсветлувањето на истрагата за можните контакти на предизборниот тим на претседателот Доналд Трамп и руски претставници.

Њујорк тајмс и Њујоркер освоија награда за јавна служба, а за исвестување за Харви Вајнстин и сексуалното вознемирување.

Весникот Прес деморкати од Санта Роса, во Калифорнија, е добитник за итна вест, – за пожарите што минатата есен ја зафатија Калифорнија.

На агенцијата Ројтерс и се доделени две Пулицерови награди – за меѓународно известување и за фотографија.

Во областа на уметноста, наградите се доделуваат во седум категории меѓу кои и роман, драма и музика.

Кога станува збор за музика, лауреат е раперот Кендрик Ламар за делото DAMN, и тоа е прв некласичен или џез уметник кој ја освоил таа награда.

Романот на Ендрју Шон Грир, Les s, освои Пулицерова награда за роман, додека наградата за драма ја доби Мартина Макој за Cost of Living. Френк Бидарт е добитник на наградата за поезија за делото под наслов Half-Light.

Првите Пулицерови награди за новинарство се доделени во 1917 година.

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.