Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Само еден ден откако е откриен, астероид со димензии на фудбалски терен, кој може да предизвика значителна штета, во неделата помина покрај Земјата, многу близу според астрономската скала.

Астероидите со овие димензии се многу ретки, но и способни да предизвикаат вистинска катастрофа.

Астрономите ширум светот вложуваат големи напори за да откријат вакви небесни тела.

Сепак, безбедноста на нашата планета беше загрозена, бидејќи научниците за малку немаше да го откријат овој огромен астероид, кој се движел кон Земјата.

Регистриран како G018 GE3, астероидот покрај Земјата помина во неделата и тоа на дистанца од само третина од оддалеченоста од Месечината, односно 192.317 километри.

Овој астероид со пречник меѓу 48 и 110 метри можеше да предизвика значајна штета.

Ако астероидот при својата брзина од 106.497 километри на час, во неделата ја погодеше Земјата, тешко е и да се замисли колку голема штета би предизвикал.

Астероидот на крај беше забележан од страна на Лунарна и планетарна лабораторија во универзитетот Аризона во Тусон, која е дел од проектот на NASA, „Catalina sky survey“.

 

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.