Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Палма де Мајорка планира да забрани издавање станови на туристи и на тој начин да стане првиот шпански град што ќе ја воведе таа мерка.

Градоначалникот Антони Ногуера денеска изјави дека градските власти ќе гласаат за таа одлука, бидејќи „нема ништо полошо од тоа да имаш жители кои не можат да живеат во својот град, ниту да си дозволат да изнајмат стан“.

Побарувачката за изнајмување станови во Мајорка и повеќето шпански градови е зголемена во последниве години.

Многу жители и локалните власти сметаат дека кириите се зголемиле поради интернет апликациите кои им овозможуваат на туристите да изнајмат станови директно од сопственикот на краток рок.

Ногуера вели дека куќите ќе бидат изземени од забраната, освен ако не се во заштитените зони, во близина на аеродромот или во индустриските зони./МИА

 

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.