Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Папската швајцарска гарда, која претставува најстарата активна војска во светот, планира да ги замени металните шлемови со плaстични ПВЦ шлемови, кои се прават со помош на три-де печатач.

Гаристите, кои се во служба на папата, на тој начин ќе добијат поудобни шлемови. Новите шлемови чинат 880 евра, односно за половина се поевтини од старите метални.

Прототипот беше претставен на годинашнава церемонија на полагање на заклетва.

Швајцарската гарда во следните две години ќе прими 32 нови регрути, кои треба да се помлади од 30 години, да немаат партнер и да се католици. Тие треба да ветат дека ќе го штитат папата.

Извор: МИА

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.