Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

svetsko fin

Хрватскиот двометраш Ловре Калиниќ е највисокиот играч на Светското првенство во Русија. Во продолжение следуваат рекорди во седум категории:

Највисок фудбалер: Само еден од 736 играчи на Светското првенство е над два метра -голманот на Хрватска, Ловре Калиниќ кој игра за белгискиот клуб Гент, (2.01 м.). Веднаш зад него на оваа листа се данскиот дефанзивец Јаник Вестергард и белгискиот голман Тибо Куртоа со 1.99 метри.

Најнизок фудбалер: Не очекувајте играчот од средниот ред на Саудиска Арабија, Јахја Ал-Шехри, да постигне многу голови со глава на СП, бидејќи играчот на Леганес е висок – 1,64 метри.

Највозрасен фудбалер: На возраст од 45 години со датум на раѓање на 15 јануари 1973 година, египетскиот голман Есам Ел-Хадари не е само најстариот играч во Русија, туку и најстариот на сите досегашни СП. Тој е дури и постар од тројца тренери на Светското првенство.

Најмлад фудбалер: Австралискиот тинејџер Даниел Арзани е најмладиот играч во Русија на 19-годишна возраст. Но, тоа не е рекордер во сите времиња, кој се уште му припаѓа на Феми Опабунми, кој учествувал во 2002 година на возраст од 17 години и два месеца.

Највозрасен тренер: Уругвајскиот Оскар Табарез е на 71-годишен, што го прави најстариот тренер во Русија. Но, тој е околу осум месеци помалку од Ото Рехагел, германскиот тренер на Грција во 2010 година.

Најмлад тренер: Алиу Сисе на Сенегал е најмладиот селектор во Русија на возраст од 42 години и три месеци. Но, тоа сепак го прави речиси 15 години постар од најмладиот тренер на сите времиња, бидејќи таа чест му останува на Аргентинецот Хуан Хосе Трамутола, кој беше само 27 години и осум месеци на првото Светско првенство во 1930 година.

Најскап играч: Пари Сен Жермен мораше да исплати 222 милиони евра (261 милиони долари), на Барселона за капитенот на Бразил, Нејмар.

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.