Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

slika fin

Лондонска галерија одржа криптовалутна аукција, на која беше продадена првата слика дело на Енди Ворхол „14 мали електрични столчиња“. Уметничкото дело беше купено во делови преку платформата „Maecenas“.

Првата светска аукција на криптовалути се одржа на 20-ти јуни. Учесниците имаа можност да купат дел од работата на Ворхол од 1980-та година.

На аукцијата се реализираше 49% од сопственоста. Ова значи дека купувачите не ја добиле целата работа, туку само дел од неа.

49 проценти од сликата беше проценета на 5,6 милиони долари или 950 биткоини, соопшти „Dazed“.

Секој може да стане сопственик на Ворхол, вели блогот на страницата на „Maecenas“. Целта на аукцијата е да се прогласи за демократизација на пристапот до ремек-дела од светската уметност.

Настанот беше организиран од „Dadiani Syndicate“, првата Британска Уметничка галерија, која прифаќа криптовалути како средство за плаќање.

Купување на дел од сликата „14 мали електрични столици“ беше можно преку криптовалутите биткоин, етериум или „Maecenas“. Набавката е легализирана со паметем договор со „Ethereum“ и криптографски потпис.

Според зборовите на извршниот директор на „Maecenas“, Марчело Гарсија Касила, делото на Ворхол е првото уметничко дело што се продава со „блокчејн“ технологија.

 

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.