Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

santa fin

Во видеото можете да видите што се случило со глечерот Helheim во Гренланд, за само 30 минути.

Во јуни, огромна санта мраз, долга 6 километри и тешка 10 милијарди тони, се отцепила во Гренланд и паднала во океанот, пишува Daily Mail.

Мразот со големина на Менхетен, се отцепувал половина час. Прво почнале парчињата мраз да се распаѓаат, па потоа голем дебел дел што се кревал над површината на морето, паднал во водата. Така во водата завршил 10 милијарди тони тежок мраз.

Иако звучи застрашувачки, треба да се земе во предвид дека тоа во просек е само една третина од вкупната количина, што Гренланд ја губи годишно.

Колкава е всушност силата на природата и како изгледа распаѓањето на мразот, што може да се осети многу далеку, можете да погледнете во видеото што го направила Дениз Холанд од Центарот за набљудување на промените на нивото на светските мориња.

 

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.