Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

jahta1 fin

Неодамна беа претставени дизајните за нова еколошка јахта вредна 52 милиони долари, која ќе собира ластичен топад од океаните и ќе го рециклира. Горивото што ќе се добие со рециклирањето ќе го користи за да се движи. Јахтата Ocean Saviour е дизајнирана за собира пет тони пластика секој ден и ќе биде првото пловило во светот кое само го создава горивото што го троши.

Пластиката што ќе ја собира ситно ќе ја меле и ќе ја процесира преку машинерија поставена на бродот со минимални загадување на атмосферата. Компанијата која ја дизајнираше јахтата, TheYachtMarket, вели дека инспирацијата дошла по документарецот на ВВС, Blue Planet.

jahta fin

Јахтата ја опишуваат како „комбиниран жнејач на морињата“. На двете страни од јахтата има 70 метри долги краци кои ќе го насочуваат отпадот во колектор, пишува Daily Mail. Ричард Робертс е соосновач на проектот и вели дека вистината за пластичниот отпад во океаните го шокирала и го охрабрила да направи нешто за да го реши проблемот.

Во моментот човештвото произведува 335 милиони тони отпад секоја година, што е пет пати повеќе отколку пред 50 години, а во океаните моментално има над пет трилиони парчиња пластика или 8 милиони тони.

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.