Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

bilki fin

Прортеа семките кои кинеската мисија “Chang’e-4” ги понесе на Месечината, јави Кинеската национална вселенска агенција, пренесоа медиумите.
Ова е прв пат каква и да биолошка култура да израсне на Месечината и тој настан се смета за значаен чекор кон долгорочно истраѓжување на вселената.

Претходно веќе беа одгледувани билки во вселената, на Меѓународната вселенска станица, но никогаш до сега тоа не е направено на нашиот природен сателит.

Способноста и искуството за одгледување на билки на Месечината се значајни за сите други проекти и долгорочни вселенски мисии, како што е патувањето на Марс, кое може да трае и две и пол години.

Тоа значи дека астронаутите може да користат храна од сопствено производство во вселената, со тоа ќе ја намалата потребата да се вратат на Земјата за да земат уште потребни продукти.

Кинеските државни медиуми објавија дека семките на памук никнале во први билки.
“People’s Daily” на Твотер објави и први фотографии од нив. При тоанапишаа дека тоа е „прв биолошки експеримент на човекот на Месечината“.

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.