Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

siniot voz fin

Некогаш симбол на моќта, а денес „Синиот воз“ се користи за комерцијални цели. Секој што сака, може да замине со него на „југоносталгична прошетка“.

До заминувањето на Јосип Броз Тито, возот единствено се користел за превоз на претседателот на СФРЈ, високи државни и политички личности и странски државници на патувања во земјата и странство. Од 2005 година почнал да се користи за комерцијални цели и може да се изнајми за различни видови свечености, како на пример роденденски и корпоративни прослави, венчавки или за индивидуални патувања.

Сите заинтересирани можат да го разгледаат или фотографираат овој „музеј“ на шини и да слушнат еден дел од југословенската историја. Потребно е само пријавување 24 часа претходно на srbijavoz.marketing@srbrail.rs или на телефонскиот број +381 11 3616-811.

Овој воз со право го носи епитетот „салонски“, бидејќи изобилува со луксуз и комфор. Осмислен е како целина за престој и сите протоколарни активности на некогашниот претседател на СФРЈ.

Возот е произведен во 1959 година во фабриката за шински возила „Гоша“ во Смедеревска Паланка и во фабриката за вагони „Борис Кидрич“ во Марибор. Името му го дале работниците во фабриката бидејќи е обоен во сино, со цел да се разликува од останатите во тоа време, главно зелени, композиции на Југословенската железница. Возот го сочинувале десет вагони на „Главниот воз“ и осум вагони на „Првиот воз“.

Претседателот Тито во „Синиот воз“ пречекал повеќе од 60 светски државници, а поминал повеќе од 600.000 километри во земјата и странство.

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.