Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

pijanstvo

Од сите нации во светот, Британците се најчесто пијани, покажуваат резултати од ново истражување.

Граѓаните на Велика Британија се пијани во просек по 51,1 пат во една година или еднаш во речиси секоја недела. За споредба, на глобално ниво во просек луѓето се пијани по 33 пати во годината, според анализа на луѓе од 36 држави во светот.

Следуваат САД, Канада и Австралија, наведуваат од Глобал драгс (GFlobal drugs).

Експертите го извеле заклучокот по анализа на 5.400 лица во Британија, Шкотска, Велс и над 120.000 по светот.

Според анализите, 1/3 од жените или 29,3 отсто тврдат дека биле жртва на сексуално насилство кога се пијани или под дејство на други опијати. Една од четири рекла дека такво нешто и се сллучило во минатата година.

Во анализата се додава дека возрасните не треба да пијат повеќе од 140 г. алкохол или околу 6 литри пиво неделно.

300x250 web banner Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.