Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

mikrosoft fin

Поранешен вработен на Microsoft бил обвинет, како го дефинираат истражнитеоргани , во спроведувањето на шема за кражба на 10 милиони долари во дигитална валута , пренесува “Асошиејтед прес”.

Од обвинителството во Сиетл прецизираа дека 25-годишниот украински државјанин Володимир Квашук помагал тестирање на онлајн платформата за продажба на мало на Microsoft.

Тој е обвинет за кражба на дигитална валута како картички за подароци кои би можеле да бидат користени за производите на Microsoft, а потоа ги препродаваат на интернет и користел приходи за купување на автомобил “Тесла” во вредност од 160 000 долари и куќа на на брегот на езеро во вредност од 1,7 милиони долари .

Обвинителот навел дека бил отпуштен во јуни 2018 година откако шемата била обелоденета и дека во текот на седумте месеци од неговата активност $ 2.8 милиони биле префрлени на неговите банкарски сметки .

Квашоу беше уапсен вчера. Неговиот адвокат одби да коментира.

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.