Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

slovenciostavka fin

Синдикатот на словенечките селани (СКС) побара оставка од министерот за околина и простор Симон Зајц, кого го сметаат за објективно одговорен за големите штети што на земјоделците им ги нанесуваат мечки и волци, пренесуваат словенечки медиуми.

„Сочувувањето на толкав број диви ѕверки во Словенија не е одржливо. Државата би требало да го максимализира бројот на мечки и волци што можат да го поднесат нашите шуми зашто за волку колку што се сега храна нема“, изјави за мариборски „Вечер“ Флоријан Петернељ од СКС.

Додаде и дека, според некои истражувања, во Словенија можеле да преживеат само стотина мечки, а нивниот број сега бил околу 1.000. Исто така, се проценувало дека во земјата можеле реално да опстанат само две глутници волци, а ги имало повеќе од сто.

Словенечката влада оваа пролет со посебна уредба определи отстрел на 200 мечки и на 11 волци, на што се противат невладините организации што се занимаваат со заштита на дивите животни.

 

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.