Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

liljak1 fin

Златоглавиот лилјак е снимен на Филипините, а фотографите станаа хит на социјалните мрежи. Многумина не можеа да поверуваат дека се вистински.

Овој загрозен вид лилјак е најголем во светот, а распонот на крилјата му достигнува и до 1,7 метри.Но, и покрај големината, причини за страв кај луѓето нема. Џиновските лилјаци се вегетеријанци и најмногу сакаат овошје.

Сепак, многумина се преплашија од сликите, па на социјалните мрежи напишаа: „Јас би ја напуштил земјата“ или „Овој лилјак е повисок од мене и импресионирана сум исто колку и преплашена“.

„Овие лилјаци имаа голем распон на крилјата, но нивните тела не се многу големи, отприлика како на куче“, напишал корисник на Твитер од Филипините.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново