Читателите на реномираниот њујоршки магазин за патувања „Condé Nast Traveler“ ја избраа Виена за најдобра европска туристичка дестинација. Во анкета на читателите од 2017 година учествувале 300.000 љубители на патувања. Тоа беше најголем број учесници во досегашната 30 – годишна историја.

Хирурзите во главниот град на Индија, Делхи, успешно раздвоија близнаци кои беа родени со споени глави.

Сè поизвесно е дека бракот меѓу Меган Маркел и принцот Хари ќе настапи речиси веднаш, дури и ако сè требаше да се чува во тајност. Се претпоставува дека ќе биде потешко од јуни 2018 година.
Во разговорот со претставниците на магазинот Entertainment Entertainment Entertainment, со блиски до кралското семејство, Меган ќе се пресели да живее во палатата Кенсингтон и ќе се стапи на нејзините нови одговорности.

Аукциската куќа „Кристи“ на аукција ја понуди најскапа чанта за дами во светот. Чантата се проценува на 3,8 милиони долари, наведува Life. Таа е во форма на срце и е изработена од Роберт Муауад – од гигантот за накитот Mouawad, основана во 1890 година во соработка со него врз творбата работеле 10 висококвалификувани занаетчии кои имаат поминато 8.800 часа во изработката на чантата. Таа е крстена според дијаманот од 1001 ноќ, а тоа е 18-каратно злато.

Според британските научници, дожд од метеорити се истурил на планета Земја пред 4 милијарди години и ги донесол овие метали. Надворешниот дел на Земјата имала друг состав пред овој метеорски туш, тврдат геохемичари од универзитетите Бристол и Оксфорд.

Астероидот „2012 ТЦ-4“ денеска ќе помине покрај Земјата и тоа на растојание колку три и пол нејзини пречници, односно една деветина од растојанието меѓу нашата планета и Месечината.

 

Најново