Поранешниот американски претседател Барак Обама е во преговори со Нетфликс со цел да биде продуцент на високобуџетна серија. Разговорите се уште не се завршени, но се во напредна фаза.

Парламентот на Малта ја намали од 18 на 16 години возраста на која граѓаните можат да добијат право за гласање на избори.

Првата куќа од пластични шишиња во Нигерија е изградена во 2011 година, и од тогаш стана вистинска туристичка атракција.

Гери Олдман ( “Најмрачниот час”) и Френсис Макдорманд ( “Три билборда надвор од Ебинг, Мисури”) зедоа награда “Оскар” за главна машка и женска улога на овогодинешната церемонија на врачување наградите на Филмската академија на САД.

Компанијата Lacoste се откажа од нивното лого со крокодил и тоа ќе биде заменето со десетте најзагрозени видови на животни во светот. Се работи за издание на специјална колекција која ќе биде украсена со овие загрозени видови поради подигање на свеста.

На двегодишната Ајви Енгрмен од Минесота ѝ е дијагностицирана алергија на вода (аквагенска уртикарија), поради што при допир со вода, на кожата ѝ се јавува црвенило и болка.

 

Најново