podaroci fin

Третина од Американците, или 36 отсто, имаат намера да ги вратат подароците добиени за време на божиќните и новогодишните празници. Најмногу се враќа облека (68 отсто), електроника и електро-технички уреди (23 отсто) и играчки (20 отсто).

drvobiblioteka fin

Дали живеете во убава куќа со голем двор? И дали имате сопствена библиотека, но не во дневната соба, туку на улица, веднаш до вашиот приватен автомобил? Една Американа која го посветила својот живот на книгите, може да се пофали со баш тоа.

sreka fin

Сите ние имаме денови кога ништо не ни оди по план, но постојат и денови кои се совршени уште од нивниот почеток. Според астролозите, секој хороскопски знак има по еден најсреќен ден во годината. Па, дознајте кој е вашиот среќен ден за 2019-та година.

jytube fin

Не стивнува популарноста на Јутјуб видеата што ги предизвикуваат младите на неразумни постапки, ризични за нивното здравје и живот.

DedoMraz finЛегендата за Дедо Мраз започнува уште во далечната 280 година од нашата ера, кога се смета дека се родил Свети Никола, монах кој зрачел со својата добрина и несебичност. Многу легенди сведочат за чудотворната моќ на монахот кој целиот свој живот го посветил на несебичното помагање на болните и сиромашните, а се сметал и за заштитник на децата и морнарите.

rokfelerelka fin

Божикните дрва комерцијално се продаваат во САД уште од 1850 година. Во 1979, не беа запалени светилките на Националното Божикно дрво, освен на врвот, во чест на американските заложници во Иран.
Помеѓу 1887 и 1933 година, рибарското бротче наречено Божикен брод тргнувало од мостот кај улицата Кларк и продавало елки од Мичиген до Чикагоанс.

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Screenshot 2

Најново