Во Лапонија, Финска отворен е хотел кој е потполно изграден од мраз, а посветен е на тематиката „Игра на тронови“ Сместен е во населбата Китила, која се наоѓа 200 километри над Арктичкиот круг на 90 минути возење од Хелсинки.

Селото Аберпорт се наоѓа на самиот брег на морето во западниот дел на Велс. Со векови неговите жители се занимавале во риболов, а денес располага со само неколку колонијални продавници, неколку пабови и еден запуштен хотел.

Принцезата Шарлот, ќерката на британскиот принц Вилијам и Кејт Мидлтон, почна да оди во градинка.

Несекојдневните временски (не)прилики донесоа уште еден феномен – во најтоплиот дел од планетата, пустината Сахара, падна снег, пренесе Ројтерс.

Експерти предупредуваат дека наредните 40 години светот ќе остане без чоколада, оти на билката какао и се заканува исчезнување при се потоплите временски услови.

Кога научниците ќе дојдат до некое важно откритие, обично ветуваат дека неговото целосно дејство ќе можеме да го видиме за околу пет години. Годината 2017 е завршена, а порталот „Кварц“ (Quartz) се осврнува на најголемите научни откритија од 2012 година, со желба да дознае што се случило со нив во меѓувреме. Кои сознанија останаа релевантни до денес, а кои се покажаа како помалку важни или дури и неупотребливи.

 

Најново