Секој сопственик ќе се сеќава на својата мачка, а постојат само неколку мачки на кои ќе се сеќава целиот свет. Таков е случајот со Томбили, загинатиот турски мачор, чиишто фотографии додека позира во седечки став го обиколија светот, а кој неодамна е награден со сопствена статуа на своето омилено место за седење.

Желбата да има дискретна насмевка на фотографијата на пасош му беше одбиена на еден Французин, па тој одлучи своие права да ги бара преку суд.

Една од бапските приказни е дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња.

XXПолицијата во Индија притвори во близина на индиско-пакистанската граница гулаб писмоносец со закачено заканувачко писмо од Пакистан, соопштија индиските власти.

Сиди Гринштајн е 12-годишно момче родено во тело на девојче, кое пред неколку години им признал на родителите дека мисли дека е трансродна личност и затоа од нив добил полна поддршка. „Своето дете не го дефинирате по полот, што и да е тој, тоа е сепак ваше дете, кое треба да го сакате и да го гушкате, без оглед на се“ порачува таткото на Сид. Момчето и неговотo семејство гостувале во едно утринско телевизиско шоу, откако серијата „Трансродител“ освоила две Еми награди.

Со новата медицинска техника, на свет дојде првото бебе со тројца родители.

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.