Рускиот авантурист Федор Коњуков е блиску до остварувањето на својата цел самостојно во балон да облета околу светот без застанување.

Во инспиративниот спот за химната на Олимписките игри „Rise“ Кејти Пери им оддава почест на тркачите, гимнастичарките, пливачите, фудбалските ѕвезди и на многу други спортисти кои ќе дадат сè од себе на Олимписките игри во Рио.

Планетата продолжува да “врие” на тивок оган. Ако ги погледнеме последните 12 последователни месеци, од јули 2015 година до јуни 2016 год. оваа беше најтопла досега.

Орел во паркот „Алис Спринг“ во централна Австралија се обидел да одлета со едно момче, откако претходно со канџите го фатил за глава и за качулката, пренесуваат австралиските медиуми.

Жените на претседателите се една приказна на влијание, друга во политката , нобројот на жените лидерки ,водачи на државите се повеќе расте.

Преживувајќи го страшното бомбардирање во кое загинало целото нивно село, Виетнамците Хо Ван Тан и Хо Ван Ланг се криеле во џунглата повеќе од 40 години убедени дека војната сè уште трае и дека е опасно да се приближуваат на населените места.

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.