На аматерска снимка се гледа како младиот Мамуду Гасами без размислување почнува како Спајдермен брзо да се качува по фасадата на четирикатната зграда во Париз за да го дофати четиригодишното дете кое виси од балконот, проследено со навивање на насобраната толпа.

Осум минути – толку трае летот на најновата авио-линија, кој веќе е прогласен за најкраток во меѓународниот сообраќај. Линијата, која ја пушти авиокомпанијата „Аруба ерлајнс“, ги поврзува Аруба, карипскиот остров под суверенитет на Холандија и градот Пунто Фихо во северниот дел на Венецуела.

Амбасадата на Израел во Холандија реагираше откакао во холандска шоу емисија беше направена пародија на победничката песна на Евровизија.

Се предвидува дека воведувањето на самовозечките автомобили во сообраќајот ќе донесе огромна заработка во областа на продажба на стоки и услуги.
Приходите што се поврзуваат со индустријата на „автомобили без возачи“ до 2030 година на глобално ниво ќе изнесуваат 2,3 милијарди долари, проценува UBS, а 70% од заработката се однесува на продажба на стоки и услуги директно на „возачите“ кои во автономните возила ќе бидат само обични патници.
UBS предвидува дека услугите за „самовозечките такси возила“ ќе вредат 1,2 милијарди долари годишно.

Аника Багаватула е 14-годишна девојка од американското градче Вилтон во Конектикат и е една од финалистите во натпреварот „Discovery Education 3M Young Scientist Challenge“, кој е познат натпревар за наука и инженерство за средношколци во кој победникот добива титула Американски најдобар млад научник и 25.000 долари.

Американката актерка Меган Маркл и британскиот принц Хари денеска се венчаваат во капелата во дворецот Виндзор. Венчавката е во тек, а медиумите ги објавија првите фотографии од Меган како оди кон катедралата во Виндзор.

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново