Папагалите се прекрасни. Некои од нив го поседуваат интелектот на 5-годишно дете кое е неверојатно! Во резервацијата во полето “Знаете ли дека …? ” Ќе ви раскажеме некои интересни факти за папагалите.

Меѓународен тим на форензичари ќе ги анализира посмртните остатоци од чилеанскиот Нобеловец и поет,Пабло Неруда (1904-1973), за да се утврди точната причина за неговата смрт, соопштија светските медиуми.

Брачен пар кој престојувал неколку недели на островот Кох Чан одлучил да ја проба најновата тамошна атракција- масажа од слон.

Поголемите проблеми што бројните авиокомпании ги имаат со дебелите патници можеби наскоро да бидат решени со новиот вид патнички седишта што ги проектира „Ербас“, пренесува „Лонли планет“.

Популарниот научен телевизиски канал “National Geographic”, деновиве емитуваше кратка емисија за големото откритие на кое работат неколку светски научници меѓу кои е и охриѓанецот Виктор Груев, инаку професор на Универзитетот „Вашингтон“ – Сент Луис, Мисури, САД.

Скопската зоолошка градина распиша оглас за изградба на слонара.

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

 

Најново