Мандарина е една од најфасцинантните морски риби. Обоена во нијанси на сино и црвено, оваа божица живее на островот Руп Куп, (Јапонија).

Мелбурн ќе биде првиот град во Австралија кој ќе ја промени сигнализацијата на семафорот во чест на жените. Наместо логотипот на маж, како сигнален знак на семафорот, отсега на сите семафори во Мелбурн ќе биде логотип на жена.

Во сојузната американска држава Пенсилванија браќата Џејмс и Боб Стоклас добиле на лотарија на Флорида каде што биле на одмор.

Норвешката тинејџерка Александра Андерсен (19) е најмладата милијардерка на светот според најновата листа на магазинот „Форбс“ за најбогати луѓе, пренесува „Дејли меил“.

Мартинка долга 17 километри, која што е запишана во Гинисовата книга на рекорди, вчера беше изложена во трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје, како дел од меѓународната изложба на мартинки што ја организира Центарот за научно истражување на промоција на културата „Хаемус“ од Скопје во соработка со културни институции од Бугарија, Романија и партнери од Србија.

Најновите истражувања потврдија дека мачките можат да видат работи кои ние луѓето не можеме. Тие можат да детектираат ултравиолетова светлина која на човечкото око е невидлива.

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.