Холандија во 2013 година ставила катанец на 19 затвори, бидејќи оваа земја нема доволно криминалци да ги наполни. Сега иста судбина ги чека уште пет казнено-поправни установи.

Милијардерката со швајцарско потекло е родена во Русија, Маргарита Луис Драјфус, сопственичка на фудбалскиот клуб Марсеј, роди близнаци во 53-тата година од животот, соопшти нејзиниот ПР.

Астрономската пролет во северната хемисфера оваа година настапи денеска во 5:30 часот по македонско време. Тоа е и денот на пролетната рамноденица, кога должината на денот е еднаква на ноќта.

Пет млади Австријци постигнаа нов светски рекорд во гледање телевизија - 92 часа, соопштија денеска организаторите на тој натпревар, наречен „маратон на каучот“ во еден трговски центар во Виена.

Чешкиот лингвист, математичар и уметник Јакуб Маријан изработи карта на која се претстави најпопуларните презимиња во Европа по држави.

Мала армија на гулаби пуштени се во Лондон во воздухот со цел за борба против загадувањето на воздухот.

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново