Пет млади Австријци постигнаа нов светски рекорд во гледање телевизија - 92 часа, соопштија денеска организаторите на тој натпревар, наречен „маратон на каучот“ во еден трговски центар во Виена.

Чешкиот лингвист, математичар и уметник Јакуб Маријан изработи карта на која се претстави најпопуларните презимиња во Европа по држави.

Мала армија на гулаби пуштени се во Лондон во воздухот со цел за борба против загадувањето на воздухот.

Гигантот на онлајн трговија “Амазон” сака да го патентира плаќањето на производите со селфи, пишува “Индипендент”.

Данска, Швајцарија и Исланд – ова се трите најсреќните земји во светот, се наведува во извештајот, според мерењето на нивото на среќа во 157 држави, подготвен од организацијата „SDSN“.

Пред крајот на овој век на Фејсбук ќе има повеќе починати, отколку живи корисници, пресмета статистичарот Хачем Садики од Универзитетот во Масачусетс.

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново