Мандарина е една од најфасцинантните морски риби. Обоена во нијанси на сино и црвено, оваа божица живее на островот Руп Куп, (Јапонија).

Мелбурн ќе биде првиот град во Австралија кој ќе ја промени сигнализацијата на семафорот во чест на жените. Наместо логотипот на маж, како сигнален знак на семафорот, отсега на сите семафори во Мелбурн ќе биде логотип на жена.

Во сојузната американска држава Пенсилванија браќата Џејмс и Боб Стоклас добиле на лотарија на Флорида каде што биле на одмор.

Норвешката тинејџерка Александра Андерсен (19) е најмладата милијардерка на светот според најновата листа на магазинот „Форбс“ за најбогати луѓе, пренесува „Дејли меил“.

Мартинка долга 17 километри, која што е запишана во Гинисовата книга на рекорди, вчера беше изложена во трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје, како дел од меѓународната изложба на мартинки што ја организира Центарот за научно истражување на промоција на културата „Хаемус“ од Скопје во соработка со културни институции од Бугарија, Романија и партнери од Србија.

Најновите истражувања потврдија дека мачките можат да видат работи кои ние луѓето не можеме. Тие можат да детектираат ултравиолетова светлина која на човечкото око е невидлива.

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново