Непознат хакер успеал да ги добие лозинките на над сто милиони корисници на Линкедин, јави ТАСС, кој се повикува на истоимената американска компанија, која е сопственик на социјалната мрежа за деловни контакти на Интернет.

Најголемиот светло-розов брусен дијамант на светот е продаден на аукција за рекордни 31,56 милиони долари, соопштила во Женева аукциската компанија „Сотби'с“. Две лица се бореле телефонски пред 150 конкуренти на аукцијата во еден луксузен хотел во Женева.

Во Иран се уапсени осум луѓе кои работеле на онлајн агенции за манекенство обвинета дека е „неисламска“, известил судот за сајбер криминал во Техеран, пишува „Би-би-си“.

Овогодишните туристи во Макарска ќе наидат на малку поинакви правила на однесување на плажите. Макарскастанува новиот град на далматинскиот брег кој ќе воведе забрана за резервирање места на плажите.

НАСА објави загрижувачка вест дека април ова година е најтоплиот месец, отако се мери температурата. Минатиот месец, исто така, најавија дека месец март беше најтоплиот во последните 136 години. Овие податоци покажуваат дека порастот на глобалната температура еконстантна и затоаа светот треба да биде сериозно загрижен.

Доказ дека Германците сакаат кучиња е еден пензионер од германскиот град Ахен, кој доби позитивен одговор од Католичката црква на неговото барање да му биде дозволено „вечно да ја споделува својата љубов со неговиот јазовичар“.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.