Иако радијацијата таму ја има, стотина лица, од кои повеќето е вратиле веднаш по несреќата

Љубовната приказна на кинеската двојка Јао Наншан и Лиу Лијиан наликува на оние од бајките.

Холандската кралица Максима е позната по својата љубов кон модата. Секогаш е беспрекорно облечена и е миленичка на модните дизајнери. Но, при минатонеделната посета на Германија направила моден и политички гаф. Палтото на кои се зашиени блескавите украси многумина разлути. Трудот на данскиот дизајнер Клаес Иверсен германските таблоиди го нарекоа „скандалозен“, бидејќи украсите на палтото потсетуваат на кукаст крст.

Московската метропола планира до крајот на годината да активира систем за интелигентен видео надзор, пренесе ТАСС. Со помош на 20 илјади “паметни” камери ќе бидат скенирани лицата на луѓето и идентификувани сомнителни патници и багаж, оставен без надзор. Тоа го раскажа директорот на московското метро Дмитриј Пегов.“До крајот на годината планираме да пуштиме систем од интелигентни решенија за видео надзор. Како дел од програмата за безбедност на транспортот (…). Сега работиме на имплементација на системот. Мислам дека тоа ќе биде многу корисно за нас (…) не само по однос на идентификување на потенцијално опасните лица и предмети, но исто така и во однос на регулирање на патничкиот поток, усвојувањето на оперативните одлуки и долгорочно планирање “, рече Пегов во интервју за весникот” Известија “.

Корисниците на мобилните телефони кои постојано с ево трка за полнач поради испразнетите батерии на мобилните телефони, се чини дека наскоро ќе може да здивнат. Јужнокорејските научници многу блиску се до откритие на полнење на мобилните телефони на друг начин.

На 16 април, сабота, со почеток во 20 часот, во ВИП Арената на СРЦ „Борис Трајковски“, со свој мотивационен говор ќе се претстави големиот светски хуманист и говорник Ник Вујичиќ, човекот кој со својата неверојатна животна приказна, харизматичен лик и со длабока верба во Бога успеа да ги допре срцата на милионите фанови ширум светот ширејќи огромна верба и волја која им помогна на многу луѓе да го трансформираат својот поглед кон животот и светот.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.