Амбасадата на Израел во Холандија реагираше откакао во холандска шоу емисија беше направена пародија на победничката песна на Евровизија.

Се предвидува дека воведувањето на самовозечките автомобили во сообраќајот ќе донесе огромна заработка во областа на продажба на стоки и услуги.
Приходите што се поврзуваат со индустријата на „автомобили без возачи“ до 2030 година на глобално ниво ќе изнесуваат 2,3 милијарди долари, проценува UBS, а 70% од заработката се однесува на продажба на стоки и услуги директно на „возачите“ кои во автономните возила ќе бидат само обични патници.
UBS предвидува дека услугите за „самовозечките такси возила“ ќе вредат 1,2 милијарди долари годишно.

Аника Багаватула е 14-годишна девојка од американското градче Вилтон во Конектикат и е една од финалистите во натпреварот „Discovery Education 3M Young Scientist Challenge“, кој е познат натпревар за наука и инженерство за средношколци во кој победникот добива титула Американски најдобар млад научник и 25.000 долари.

Американката актерка Меган Маркл и британскиот принц Хари денеска се венчаваат во капелата во дворецот Виндзор. Венчавката е во тек, а медиумите ги објавија првите фотографии од Меган како оди кон катедралата во Виндзор.

Актуелната свадба на Меган Маркл и принцот Хари предизвика големо внимание кај медиумите. Секојдневно се пишува како ќе изгледа идната невеста, каков невестински фустан ќе носи, стилистите кои ќе стојат позади неа.

Милијардерот Џорџ Сорос купил удел во производителот на електрични автомобили Тесла на почетокот на годинава.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

 

Најново